Astrobiološki pejzaž
Nasuprot široko rasprostranjenoj predrasudi, nije bitno da li su inteligentna bića česta ili retka. Sisari su retki, a bakterije česte. Galaksija ima relativno malo, dok su zrnca međuzvezdane prašine brojna. Da li su zbog toga mikrobiologija ili proučavanje međuzvezdane prašine po bilo kojim smislenim kriterijumima važniji i vredniji finansiranja od zoologije sisara ili astrofizike naše galaksije? Očigledno nisu. Ne postoji takvo "numeričko raščlanjivanje" prirode. Potraga za mikrobiološkim životom na Marsu i Evropi, koji je primer galaktičkog života male složenosti, i potraga za manifestacijama života velike složenosti, kao što su radio-signali i arterfakti, pripadaju istom kontinuumu istraživanja astrobiološkog pejzaža.
Milan M. Ćirković, Astrobiološki pejzaž
--
Κτουλου Ρ'λυεχ φταγν
Priznajem da imam "istoriju" s autorom. Ćirković zna biti neprijatan u diskusijama, možda mu je to prosto manir. Sećam se kad je deset godina kasnije (priznajem, godišnjica može biti validan povod) krenuo o pomračenju svesti koje je nastalo povodom pomračenja Sunca 1999. godine, što je još neispitan fenomen. Ja ga upitah ima li nešto reći o nekritičkom pomračenju svesti koje nastaje pri pomenu magičnih reči Evropska Unija (tad je tako bilo, dakle aktuelno), pa se malko iznervirao... Ili kad je na tribini o teorijama zavere sproću HAARP-a (na pitanje šta je sam HAARP domaćini nisu hteli da odgovore) nekritički hvalio tadašnjeg ministra prosvete Verbića, a pominjao "ratnog huškača" Dmitrovića iz, GLE ČUDA, iste vlasti...
Kasnije je popravio utisak, recimo prihvatio je kada sam na jednoj tribini rekao da prvo pominjanje mobilnog telefona (komunikatora) u fantastici nije u Star Treku, nego u Heliopolisu Ernsta Jingera. Njegovi prikazi dela fantastike su sasvim korektni, da sad ne tražim gde obično izlaze... Najzad je došlo vreme da se vidi i kakav je u primarnoj delatnosti, nauci kojom se bavi. Došla je na red knjiga Astrobiološki pejzaž, kupljena na prethodnom Sajmu knjiga, pročitana tek sada... Ne znam koga osim gikova može da privuče podnaslov Filozofski temelji proučavanja života u kosmosu (a videćemo da se ni u takstu nije trudio da bude komercijalniji), ali geek je u osnovi i debeljko Martin, ergo gikovština je kul.
I tako počinjem sa čitanjem knjige koja se već koricom predstavlja gikovski, a onda nailazim na jedino što više od nauke može da privuče gika, a to je naravno fantastika (inače ništa neočekivano s obzirom na dobro poznata interesovanja Ćirkovića). Pa onda kad vidim referenciranje na najbolji početak romana ikada, Rat svetova H. Dž. Velsa (sam roman zapravo i nije nešto), svoj roman Agarta počeo sam baš tim citatom; pa sam naslov prvog poglavlja koji uključuje Boja izvan ovog svemira, što je naravno priča H. F. Majstora...
Pa da pogledamo kako se Milan M. Ćirković dohvatio problema koji bi trebalo da reši astrobiologija, a koje definiše "kanonska trojka" pitanja:
- Kako život počinje i kako se razvija?
- Postoji li život još negde u univerzumu?
- Kakva je budućnost života i inteligencije na Zemlji i u svemiru?
Deo o darvinizmu je zanimljiv, mada mi nisu baš jasne razlike između konvergentne i paralelne evolucije. I dosta jasnije se može objasniti ono što bi trebalo da bude intuitivno jasno - kao što muva i ptica mogu na različite načine početi da lete, tako i različite vrste mogu i hoće (ako te raznolikosti uopšte ima, dakle ako odbacimo Rare Earth) na različite načine postati inteligentne. Pre će problem biti u njihovoj međusobnoj komunikaciji, a pre toga u detekciji, ako su one različite u jednom zajedničkom kvalitetu - inteligenciji. To je problem razlikovanja "prirodnog" i "veštačkog", kojim se bavi pretposlednje poglavlje.
jasna. Nešto je lakše razumeti ono da skale razvoja galaksije i života nisu iste, pa eto zašto SETI može biti jalov i kako se Ćirković nosi s tim problemom. Fermijev paradoks je zaobiđen jer zahteva dosta prostora, kao i etički problemi vezani za SETI (u suštini šta kad one druge pronađemo?!). Intelektualno pošteno, mada valja se setiti da je Karl Segan znao da te probleme opiše na malom prostoru dve epizode / poglavlja u knjizi Kosmos. Najzad, ona kritika tri knjige, koju sam pomenuo... Ispada da Ćirković lako odbacuje (neće da se bavi) kritike motivisane religijom, ali mu teže padaju kritike da je sam SETI religija. Videćemo na kraju zašto je to zanimljivo.
Paradoksalan ali duboko istinit i važan princip života jeste da je najverovatniji način postizanja cilja ne usredsrediti se na sam taj cilj već na neki ambiciozniji cilj izvan njega.
Arnold Dž. Tojnbi
Dakle, šta je to ambicioznije van ovog života ili najvećeg cilja koji jedna civilizacija može imati - a to je rešavanje one na početku navedene "kanonske trojke"? Kroz istoriju "običan čovek", zapravo zajednce ljudi, dolazili su tu do neke vrste religije... Negde ranije Ćirković se vratio fantastici pa dotakao priče Fijasko Stanislava Lema (neuspeo pokušaj kontakta sa veoma različitim bićima), što je dalo notu pesimizma. Ovde se skreće na optimizam kroz Lemov rad Nova kosmologija iz 1971. godine. Sve sa kontinuitetom od prirodnog i "neživog" do nas, nastavljamo dalje do transcendencije ovog svemira. Bez uvrede, meni to zvuči poprilično duhovno, čak kao religija. Ali ja nemam problem da pojmu religije pristupam (u startu) neutralno. Čak i ako je sve naturalistički, u kontinuitetu prirodih zakona, ne može se izbeći element vere kada se pristupa nečemu veoma dalekom od današnje perspektive.
U ovoj knjizi Ćirković pominje pseudo-citat, reči koje se pripisuju Faynmanu - nešto možemo u potpunosti razumeti tek kad sami napravimo. U potpunosti ćemo dekonstruisati (objasniti, negirati, kako god...) Boga, tek kad sami postanemo bogovi - makar to i dalje bude po prirodnim zakonima i makar to i dalje budemo "mi" iako smo postali mašine...
Nije slučajno što je u ovom delu poslednja fusnota referenca na velikog kosmologa Lindea.
Ivan Vukadinović
Sledi ono čime sam se bavio u vezi sa ovom temom, zanimljivo tri teksta pisana jedan za drugim u martu 2019:
Antropocentrizam i antropomorfizam
Gde su vanzemaljci? - razmatranje Drejkove jednačine i Fermijevog paradoksa
Postoji jedna galaktička civilizacija - moje rešenje Fermijevog paradoksa
Kako me je dojmio citat iz Welsovog romana tako je počela u glavi da mi svira tema.
Zaista, iako su šanse da nešto dolazi (s Marsa) milion prema jedan, takve šanse vrede, u naučnom smislu... ako ne u naučnom, onda u umjetničkom.
p.s. Nije baš tema, strogo gledano, ali je vezano s njom. Od drage prijateljice, koja nije verski fanatik ili slično ograničena, a zapravo je fan fantastike barem koliko i ja, čuh dosta utemeljenu kritiku optimizma glede odlaska u svemir. Kaže: mi ovde imamo potrebne resurse, sada nema hladnoratovske trke, nema ništa na čemu bi neko mnogo zaradio (i pokrio troškove), ergo skoro neće biti čoveka u svemiru. Teška srca prihvatam da tu ima istine, posebno kad gledamo demografske trendove koji će za koju deceniju neumitno krenuti u minus - onda budućnost nije ono što veli The Expanse. Zanimalo bi me šta Ćirković misli o tome.
Коментари
Постави коментар